نحوه نصب و راه اندازی دزدگیر

نحوه نصب و راه اندازی دزدگیر

مقدمه

یکی از مشکلاتی که بسیاری از مردم در خصوص نصب و راه اندازی دزدگیر با آن مواجه هستند، انتخاب یک شخص مناسب و ماهر برای انجام آن است؛ زیرا هم پیدا کردن شخص مناسب دشوار بوده و هم هزینه‌های زیادی جهت نصب دزدگیرها گرفته می‌شود. از این ‌رو بسیاری از افراد خود اقدام به نصب و راه اندازی دزدگیر می‌کنند‌. در واقع نصب و راه اندازی دزدگیر در صورت علاقه‌مند بودن آن‌ چنان کار سختی نیز نیست. در راستای این موضوع ما مطلبی آموزشی تهیه و منتشر کردیم تا شما با دنبال کردن مراحل آن به ‌صورت آسان بتوانید کار خود را به پایان برسانید.

 

اجزای تشکیل‌دهنده یک دزدگیر 

اولین چیزی که شما برای نصب و راه اندازی دزدگیر نیاز دارید، آشنایی کامل با اجزای اصلی دزدگیر است. مجموع موارد زیر یک دزدگیر کامل را تشکیل می‌دهند: 

 • پنل مرکزی

پنل مرکزی اصلی ‌ترین بخش هر دزدگیر است که در جعبه‌ای مخصوص قرار دارد. تمام قسمت ‌های دیگر دزدگیر به این پنل باید متصل باشند تا دزدگیر بتواند ورود غیرمجاز را تشخیص دهد.

 • تلفن کننده

دو نوع تلفن کننده خط ثابت و سیم‌کارتی برای دزدگیرها وجود دارد. تلفن کننده خط ثابت به خط تلفن شهری متصل می‌شود. اگر ورود غیرمجاز تشخیص داده شود با شماره‌هایی که در آن ذخیره‌شده است تماس می‌گیرد. تلفن کننده سیم‌کارتی سرعت بالاتری نسبت به تلفن کننده خط ثابت دارد.

تلفن کننده سیم‌کارتی در کسری از ثانیه با شماره ‌های ذخیره ‌شده در آن تماس می‌گیرد. همچنین این نوع تلفن کننده پیامک هشدار نیز برای افراد تعریف‌ شده ارسال می‌نماید.

نصب و راه اندازی دزدگیر
اجزای اصلی دزدگیر
 • بلندگوی دزدگیر

یک دزدگیر نیاز دارد از صدای قوی برخوردار باشد بنابراین بیشتر از بلندگوهای بوقی استفاده می‌شود. دقت داشته باشید که سیم‌کشی بلندگو باید حتما توکار انجام شود؛ زیرا اگر این کار را نکنید سارقین با قطع سیم‌ها مانع از اعلام هشدار دزدگیر توسط بلندگو می‌شوند.

 • باتری اضطراری

این وسیله در صورتی ‌که سارقین برق را قطع کنند و یا خرابکاری‌ هایی انجام دهند برق دزدگیر را تامین می‌کند. ضمن اینکه تامین برق این باتری برای دزدگیر تا 48 ساعت است.

 • چشم دزدگیر

چشم‌ها باید حرکت افراد حاضر در محل مشخص‌شده را تشخیص دهند. چشم‌های دزدگیر با توجه به تشخیص گرمای بدن موجودات زنده عمل می‌کنند. چشم‌ها انواع مختلفی دارند. ازجمله:

 • چشم داخلی
 • چشم وزنی
 • چشم محیط خارج دزدگیر
 • چشم خطی
 • چشم پرده‌ای

مراحل نصب و راه اندازی دزدگیر 

انواع مختلفی از دزدگیر طراحی و ساخته‌شده‌اند اما در حالت کلی نصب و راه اندازی دزدگیر ها تماما نیاز به ۲ مرحله دارد. 

نصب سخت‌افزاری دزدگیر

۱) نصب پنل مرکزی

اولین قدم در راستای نصب و راه اندازی دزدگیر، پیدا کردن مکان مناسب برای قرار دادن پنل اصلی و مرکزی است‌. لیست زیر شامل مواردی است که مکان نصب پنل مرکزی باید دارا باشد.

 • مکان گرم و مرطوب نباشد.
 • امکان اتصال به برق و یا پریز برق وجود داشته باشد.
 • مکان نصب به‌راحتی در دسترس نباشد که بتوان آن را دست‌کاری نمود.
 • نزدیک‌ترین فاصله نسبت به سنسور ها و هشداردهنده‌ها را داشته باشد. (مرکزی‌ترین حالت ممکن باشد.)
 • امکان ورود کابل‌های ورودی و خروجی سنسور ها و آژیرها به مکان نصب وجود داشته باشد.
 • در مکانی نصب شود که ریموت کنترل از پشت درب ورودی عمل کند و برد کافی داشته باشد.
 • درصورتی‌که پنل سیم‌کارتی نصب می‌شود، مکان نصب دزدگیر آنتن کافی داشته باشد.
نصب و راه اندازی دزدگیر
نصب سخت افزاری دزدگیر
۲) اتصال سنسور

هر سنسور چشمی 4 رشته سیم نیاز دارد، 2 رشته برای برق‌رسانی و 2 رشته برای فرمان و هشدار. توجه داشته باشید که هر سنسور چشمی را می‌توانید به یک زون z1 و z2 و z3 و z4 متصل کنید. مثبت و منفی برای برق، مطابق دستور العمل به قسمت‌های AUX منتقل می‌شود. 2 رشته سیم دیگر هم باید بدون هیچ ترتیب خاصی به یکی از زون‌ها متصل شود. برای اتصال سیم به روی برد باید پیچ‌های روی قطعه سبز را بازکرده، سیم را قرار داده و مجدد سفت کنید.

۳) اتصال آژیر

سومین مرحله از جمله مراحل نصب و راه اندازی دزدگیر اتصال آژیر است. آژیر فلاشرها بر روی برد اصلی بانام siren مشخص‌شده‌اند و 2 رشته سیم + و – دارند که مطابق راهنمای روی برد باید بر قسمت siren متصل گردد.

۴) اتصال بلندگو

فرق بلندگو با آژیر در این است که آژیر برای داخل و بلندگو همان آژیر بیرونی به‌حساب می‌آید. بلندگو بر روی برد دزدگیر اماکن در قسمت SP یا Speaker متصل می‌گردد، ترتیب + و- در آن مهم نیست.

۵) نصب زون ۲۴ ساعته

دستگاه دزدگیر دارای یک زون ۲۴ ساعته است. این زون یا زون همیشه روشن بالعکس دیگر زون‌های دزدگیر، زون همیشه باز است؛ به عبارتی همیشه وصل است درصورتی‌که قطع شود.

6) نصب پدال

پدال دارای سه سیم است که یکی از سیم‌ها به‌صورت مشترک استفاده می‌شود و دو سیم دیگر با توجه به خروجی زون 24 ساعته انتخاب می‌شوند. باید خروجی پدال و ورودی دزدگیر به هم متصل شوند تا در مواقعی که سیستم خاموش است با فشار دادن پدال بتوان دزدگیر را فعال نمود و اعلام هشدار را روشن کرد. درنتیجه هنگام نصب و راه اندازی دزدگیر به طریقه نصب پدال بسیار دقت کنید.

7) نصب مگنت

این کار بسیار ساده است و باید دو رشته سیم مگنت را به زون‌ های دزدگیر متصل نمود.

8) نصب باتری

برای اینکه بتوان باتری را به دزدگیر اماکن متصل نمود باید جهت مثبت و منفی را رعایت کرد.

نصب و راه اندازی دزدگیر
نصب سخت افزاری دزدگیر

تنظیمات نرم‌افزاری

برای راه اندازی نرم‌افزاری دزدگیر، حتما دفترچه راهنما را با دقت مطالعه فرمایید. هر دزدگیر با دزدگیر دیگر تفاوت‌هایی دارد و گاهی یک نکته‌ی کوچک ممکن است سیستم را با مشکل مواجه کند. بعضی از دزدگیرها صفحه‌کلید و LCD دارند و بعضی دیگر ندارند و تلفن کننده و صفحه ‌کلید باید جداگانه متصل شوند. با انجام تنظیمات نرم افزاری پروسه نصب و راه اندازی دزدگیر به اتمام خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

Call Now Button