دوربین مداربسته | قیمت دوربین مداربسته | ایمن سازگار

امروزه برای حفظ امنیت محیط های داخلی و خارجی اماکن مختلف عمومی، دولتی و شخصی از دوربین مداربسته یا CCTV استفاده می کنند. والتر بروش مخترع این دوربین ها است که رفته رفته و با پیشرفت تکنولوژی نماهای مدرن با کارایی های متنوع در بازار عرضه شد‌. ساختار اصلی این محصول تشکیل شده از بدنه، بخش های الکترونیکی و لنز می باشد که هر کدام از این بخش ها از اجزای مختلف و پیچیده ای تشکیل شده است که کیفیت و نوع اجزا بر روی کارایی تاثیر می گذارد.

معرفی دوربین مداربسته

عبارت دوربین مداربسته برگرفته از closet circuit television یا به صورت اختصار CCTV می باشد که معنای لغوی آن جعبه جادویی مداربسته می باشد. این دوربین های در انواع مختلف وجود دارند که بسته به نوع آن ها در یک جای معین و ثابت نصب می شوند و مسئولیت ثبت و ضبط تصاویر و ارسال آن ها را بر عهده دارند. بکارگیری این سیستم ها بیشتر در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ می باشد.

 

دوربین مداربسته

‌کاربرد دوربین مداربسته

در سیستم های حفاظتی پررنگ ترین نقش را دوربین مداربسته ایفا می کند و در واقع می توان گفت اصلی ترین کاربرد این دوربین ها همین برقراری امنیت است؛ اما جدای از این امروزه مشاغل، صنایع و کسب و کارهای زیادی از این سیستم ها استفاده می کنند. اگر به طور اختصار بخواهیم کاربرد این محصول را بیان کنیم می توانیم به مواردی از قبیل پلیسی، نظامی، فضایی، صنعتی، کنترل ترافیک، ارتباطات ویدیویی و تصویر برداری نامحسوس و … اشاره کرد. در زیر بخشی از مهمترین موارد استفاده از این دوربین ها را بیان می کنیم.

جلوگیری از ارتکاب جرایم:

این آپشن گزینه های متنوعی را شامل می شود از جرایم رانندگی گرفته تا جرایم جنایی همگی به صورت نامحسوس توسط این سیستم ها ثبت می گردند. معمولا در محیط هایی که این سیستم های حفاظتی نصب شده اند درصد قابل توجهی از جرائم کاسته شده است.

کنترل ترافیک:

 در کشورهای پرجمعیت که از ترافیک های سنگینی برخوردار هستند معمولا برای کنترل و مدیریت آن از این سیستم ها استفاده می شود. با نصب دوربین ها در خیابان ها و بزرگراه ها می توان ترافیک و رفت و آمد خودروها را مشاهده و بررسی کرد و اگر تصادفی رخ داده باشد به سرعت اقدامات لازم در خصوص آن انجام می شود.

در بعدی دیگر استفاده از این سیستم ها جهت نظارت بر سرعت خودروها، رعایت قوانین، مشاهده تخلف های رانندگی و … کاربرد دارند‌.

کاربرد در صنعت:

در برخی صنایع ممکن است در مراحلی از کار حضور نیروی انسانی خطرناک و مشکل ساز است و هدایت این بخش ها عموما از طریق دوربین انجام می شود. به طور مثال در صنایع شیمیایی و راکتورهای هسته ای حضور انسان می تواند دشوار  و خطر آفرین باشد پس با این حال نظارت بر روند انجام این پروسه ها از طریق این سیستم ها انجام می شود و نظارت در تمام مراحل می تواند فرآیند کار را به خوبی پیش ببرد.

نظارت بر کارمندان:

در محیط های کاری غالبا سیستم های نظارتی از راه دور نصب می شوند تا ایمنی و عملکرد کارکنان بررسی شود. این سیستم ها نباید مخفیانه نصب شود و برای رعایت حقوق انسانی لازم است که افراد از نصب آن ها مطلع باشند.

استفاده در مکان های عمومی:

در مجتمع های تجاری، تفریحی، گردشگری، توریستی، رستوران و … برای بالا بردن ضریب امنیت از دوربین های مداربسته استفاده می شود و اگر از حضار تخلفی روی دهد پلیس می تواند آن ها را شناسایی و پیگیری کند.

 

‌کاربرد دوربین مداربسته

انواع دوربین های مداربسته از نظر ظاهر کدامند؟ .

دوربین های دام (سقفی) Dome

دوربین های نیم کره را دام می گویند که در بیشتر موارد در فضاهای درونی و بر روی سقف ها نصب می شوند.

ظاهر این محصول به شکل استوانه ای یا مکعبی یا چند وجهی است. مناسب ترین مکان برای نصب این مدل ها روی دیوار است چون پایه دار هستند. هر چند که امکان نصب آن ها بر روی سقف هم وجود دارد؛ اما در اکثر موارد در فضاهای بیرونی روی دیوارها نصب می شود.

ظاهر این محصول به شکل مکعب است و همین مورد دلیل نامگذاری آنها به دوربین باکس یا جعبه است. بر روی این محصول می توان لنز دوربین مداربسته نصب کرد و برای محیط های صنعتی مورد استفاده قرار داد. این محصول ظاهر و دیزاین آنچنانی ندارد و برای نصب به پایه نیاز دارند. مورد دیگر در مورد این محصول این است که در جاهایی که نیاز به تنظیم لنز است مناسب است. حتی می توان در کاور هم این محصول را نصب کرد که این کاورها به اسم کاور صندوقی یا پمپ بنزینی شناخته شده هستند.

بزرگترین مدل در بین انواع دوربین های مداربسته مدل اسپند دام است که ظاهر آن ها به شکل کروی بزرگ با پایه است و موتور هم دارند. از مهمترین قابلیت های این دوربین ها هدایت آنها از راه دور است چون به راحتی می تواند در جهت های مختلفی آن را چرخاند و حتی از دور تصویر را کاملا زوم کرد. اسم دیگر این مدل چرخشی یا PTZ است.

اسم دیگر این مدل دوربین مخفی است چون ظاهر بسیار کوچک دارند و قابلیت نصب و جابجایی در محیط های مخفی و دور از دید را دارند. البته به راحتی نمی توان این مدل را تهیه کرد و باید از مراجع ذیصلاح مجوز خرید و نصب گرفته شود و در صورت نقض و نصب غیر مجاز پیگرد قانونی خواهد داشت.

طراحی متفاوت این مدل از دوربین ها قابلیت دید ۳۶۰ درجه را فراهم کرده است و همین دلیل هم باعث نامگذاری این مدل به مدل ماهی را داشته چون ماهی هم قابلیت دید ۳۶۰ درجه را دارد. در محیط های که نیاز به دید گسترده وسیع است از این مدل استفاده می شود تصویر این دوربین ها کروی محدب است و اینکه نمی توان چند دوربین با جهت های مختلف نصب کرد. در محیط هایی که لازم است جزئیات به وضوح دیده شود این کالا مناسب نمی باشد.

انواع دوربین مداربسته از نظر نوع سیگنال

دوربین مداربسته از بعدهای مختلف دسته بندی می شود که یکی از آن ها از لحاظ نوع سیگنال می باشد که به سه دسته ی دوربین‌های آنالوگ (Analog)، دوربین‌های تحت شبکه (IP) و دوربین‌های دو منظوره تقسیم بندی می شوند.

 

دوربین آنالوگ:

این سیستم جزء محصولات ابتدایی است و از امواج آنالوگ برای دریافت و ارسال صدا و تصویر استفاده می کرد. این سیستم ها کیفیت پایینی دارند. به مرور زمان عواملی از قبیل نویزهای مختلف الکترومغناطیسی و نویزهای حاصل از نوسانات برق می تواند خطری جدی برای کیفیت این سیستم ها باشد و لازم است تجهیزات و وسایل مرتبط با کیفیت تهیه شوند. ساختار اصلی این دوربین ها بدنه یا housing، کابل ارتباطی، لنز و برد آنالیز و تولید تصویر می باشد؛ اما برای راه اندازی به تجهیزاتی از قبیل یک یا چندین دوربین آنالوگ، یک دستگاه DVR (ضبط دیجیتال تصاویر) و کابل کواکسیال جهت اتصال دوربین‌ها به DVR نیاز است.

مهمترین مزایای این دوربین ها قیمت کم، نصب و راه اندازی آسان و عرضه گسترده در سراسر ایران می باشد اما معایب آن ها کیفیت پایین، امکان نویز پذیری، بالا بودن هزینه سیم کشی و ارتباط بیسیم با کیفیت اندک و ناامن می باشد.

 

دوربین آنالوگ

دوربین دیجیتال یا تحت شبکه:

مدل های IP در بازارهای جهانی و در صنایع مختلف بسیار پرتقاضا هستند و نسل جدیدی از سیستم های مداربسته محسوب می شود‌. تحلیل داده و اطلاعات از طریق امواج دیجیتال انجام می شود و از طریق اتصال به شبکه می توانند داده های را از طریق اینترنت یا شبکه آن را ارسال می کنند‌. ارتباط این سیستم ها سری و شبکه ای است و از طریق IP ارتباطی امن تر و مطمئن تر برقرار می شود. از مزایای این سیستم ها می توان به کیفیت بالا، استفاده بهینه از کابل های ارتباطی، امنیت و کیفیت بالا در ارتباط بی سیم، در بستر شبکه همزمان می توان صوت، تصویر و برق را

ارسال نمود. قیمت بالا می تواند یکی از معایب اصلی این سیستم ها باشد.

 

دوربین های دو منظوره:

با نصب پورت خروجی شبکه در دوربین های آنالوگ در واقع به نمونه دو منظوره تبدیل می شود‌. از مشخصات این سیستم ها که ترکیبی از مدل های آنالوگ و دیجیتال است می توان به کیفیت اشاره کرد که همانند مدل های آنالوگ است. اگر در محیطی بخواهید چندین دوربین کار بگذارید اما سیستم از نوع آنالوگ باشد می توانید از مدل های دو منظوره استفاده کنید.

 

دوربین‌های مداربسته In Door و Out Door

طراحی دوربین مداربسته می تواند به دو صورت داخل ساختمانی و بیرون ساختمانی باشد‌. نمونه های بیرونی بهتر است در مقابل تغییرات آب و هوایی مقاوم باشند. برای نمونه های برون سازمانی سعی می شود لنز دوربین به نحوی باشد که توانایی تفکیک رنگ، تنظیم نمودن نور دریافتی، کم کردن و از بین بردن نویز در تصویر، نمایش تصویر واضح در شب و یا نور کم را دارا باشد.

 

ارتباط با کارشناسان
دوربین‌های مداربسته In Door و Out Door

نحوه خرید دوربین مداربسته

به طور کلی برای خرید دوربین مداربسته بهتر است یک سری اطلاعات کلی در رابطه با نوع کالا و آپشن های مرتبط با آن باید بدانید. در درجه اول هدف از نصب این کالا در مغازه، انبار، فروشگاه و یا … به منظور افزایش امنیت، آرامش و نظارت است. به طور کلی با خرید این محصول شما می توانید به هدف هایی از قبیل حفاظت، حراست و ایمنی، کنترل ترافیک، کنترل، مدیریت و نظارت و در نهایت آموزش و تحقیقات دست پیدا کنید. این محصول از لحاظ شکل ظاهری در نمونه های دوربین های دام dome، دوربین های صنعتی، دوربین های مینیاتوری، دوربین های مادون قرمز ir و دوربین های اسپید دام وجود دارد.

 هر کدام از مدل ۶ ای این محصول جهت کار خاصی طراحی شده اند و کاربردهای متفاوتی دارند. در خرید باید عوامل بسیاری نظیر آب و هوا، شرایط جوی، محل یا افراد مورد نظر همه و همه آپشن هایی هستند که در خرید باید لحاظ شوند. از طرفی دیگر این محصول از نظر سیگنال دریافت و انتقال اطلاعات هم انواع مختلفی دارند که شامل مدل آنالوگ، مدل IP یا تحت شبکه و مدل های دو منظوره می باشند. مدل های آنالوگ از لحاظ قیمتی در رده ی پایین تری نسبت به نمونه های دیگر هستند اما اگر معیار کیفیت برای شما مهمتر است می توانید مدل های تحت شبکه را خریداری کنید. چون این دوربین ها از طریق اینترنت قابلیت ارسال همزمان اطلاعات را دارند و قیمت بیشتری هم نسبت به سایر مدل ها دارند.

اما اگر شما قصد خرید یک دوربین با دو مشخصه سیستم آنالوگ با سیگنال تحت شبکه باشید می توانید نمونه های دو منظوره را خریداری کنید. علاوه بر دوربین باید تجهیزات جانبی که مهمترین آن دستگاه DVR و NVR، هارد و … هستند را باید تهیه کنید.

اما فرایند خرید این محصول نسبت به محصولات مشابه کمی متفاوت تر و البته حساس تر است چون در بین برندهای متنوع انتخاب کالای با کیفیت سخت است. بهتر است از برندهای مطرح دنیا کالای مورد نظر را خریداری کنید تا بتوانید بازدهی مورد نیاز را از آن بگیرید.

معیار های تعیین قیمت دوربین مداربسته

میزان بودجه خرید دوربین مداربسته راه را برای انتخاب شما تا حدودی مشخص می کند. پس از اینکه مشخص کردید که این محصول را برای چه مکانی می خواهید بهتر می توانید نوع مناسب را خریداری کنید. معمولا مدل های مشابهی در برندهای مختلفی وجود دارند که مشخصات و کیفیت آن ها تعیین کننده ی قیمت می باشد. این دوربین ها معمولا طول عمر بالایی دارند و هزینه ای که شما بابت محصول پرداخت می کنید مقرون به صرفه است. مدل دستگاه، نوع دستگاه، سال ساخت، ویژگیها و مزایای دستگاه و … تاثیر زیادی بر قیمت محصول می گذارند. نمایندگی های معتبر برندها به صورت اینترنتی و حضوری انواع این مدل را با قیمت مناسب عرضه می کنند البته تا حد زیادی نوسانات قیمتی برندهای خارجی تحت تاثیر قیمت ارز است و می توانید بعد از برآورد قیمت نسبت به نصب و راه اندازی آن توسط مجریان مربوطه اقدام کنید.


انواع دوربین های مداربسته از نظر ظاهر کدامند؟


دوربین های دام (سقفی)-دوربین های بولت (بالت) – دوربین های صنعتی – دوربین های اسپید دام – دوربین های مینیاتوری کوچک – دوربین های چشم ماهی

انواع دوربین مداربسته از نظر نوع سیگنال کدامند؟

دوربین آنالوگ – دوربین دیجیتال یا تحت شبکه – دوربین های دو منظوره و ….

آیا ایمن سازگار در زمینه فروش آنلاین انواع دوربین مداربسته فعالیت می کند؟

بله گروه فنی مهندسی ایمن سازگار در زمینه فروش آنلاین انواع دوربین مداربسته فعالیت دارد

آیا ایمن سازگار کارشناسانی جهت نصب انواع دوربین مداربسته دارا می باشد؟

بله

آیا ایمن سازگار جهت بازید از محل نصب دوربین مداربسته کارشناس رایگان ارسال می کند؟

بله ایمن سازگار کارشناس فنی خود را جهت بازدید به صورت رایگان به محل مورد نظر شما ارسال می کند

آیا محصولات فروشگاه آنلاین ایمن سازگار شامل گارانتی میشود ؟

بله گارانتی کتبی و تضمینی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button